Bu yazımızda siz sürücü adaylarına ehliyet sınavlarında uygulanan e-sınav nedir, e-sınav hangi şehirlerde yapılıyor?, ehliyet e-sınav sistemi nedir? Gibi sorularınıza yanıt vereceğiz. Ehliyet sınavlarında uygulanmaya başlayan e-sınav sistemi 18 ilimizde yapılmaya başlanmış yeni bir sınav sistemidir.

Elektronik ehliyet sınavları ne zaman, hangi tarihlerde yapılır? Sürücü adayları elektronik sınav girebilmeleri için yapması gerekenler şunlar; öncelikle randevu alınması gerekmektedir. Rutin bir şekilde 2 ayda bir yapılan merkezi sınavlar gibi beklemeden bu sınavlara girebilirsiniz. Elektronik ehliyet sınavı için randevu alınmaktadır. Hangi Sınıf Sürücü Belgeleri için E-sınav yapılmaktadır?
M, A1, A2, A , B1, B, D1, D, C1, C ve F sınıfları yani tüm ehliyet sınıfları için e-sınav yapılmaktadır.
Elektronik ehliyet sınavına başvuru yapmanın şartı nedir? Sürücü kursundaki alacağınız olan teorik eğitimlerinizi bitirdiyseniz e-sınava girebilirsiniz.
E-Sınava girdim tekrar normal yazılı ehliyet sınavına girebilir miyim? Elektronik sınava giriş hakkı kaçtır? Sistemden e-sınav randevusu başvurusu onaylanan sürücü adayı sınava gire ve başarısız olan adayın 4 sınav hakkı vardır. Bu 4 hakkı doldurmadan merkezi yapılan sınavlara giremezler. Girebilmeleri için ya bu 4 hakkı tüketmeleri yada sürücü kursundan yeni bir dosya açtırmaları gerekir.

Elektronik ehliyet sınavını geçemedim ne olacak? Sürücü adayı eğer ki e-sınavdan geçemezse en erken 2 hafta yani on beş gün sonra yeni bir e-sınava girebilir. Bunun için yeni bir randevu almak gerekiyor. Bir sürücü adayı girdiği son e-sınavdan itibaren 1 ay içinde e-sınava girmek zorundadır. Eğer 1 ay içinde yeni e-sınava girmezse 1 hak yanmış olur.

Ehliyet E-Sınav Sonuçlarını Nasıl Öğrenirim? E-sınavın en büyük özelliği de sınav sonucunuz için 10-12 gün beklememenizdir. Sınav bitiminden yaklaşık 1 saat içinde e-sınav sonucunuzu alıp işinize bakabilirsiniz. E- Ehliyet sınavı giriş ücreti kaç liradır? Normal merkezi sınav ücreti olan 70 TL e-sınav içinde geçerlidir ve sınav ücretleri yine bankalar aracılığıyla ödenebilir. E-Sınavda hangi tip sorular vardır? E-sınav süresi kaç dakikadır? E-sınavdan geçmek için kaç soru yapmam lazım? Ehliyet E-sınavında 12 İlk yardım 23 Trafik 9 Motor 6 Trafik adabı sorusu vardır.

E-sınavın süresi 45 dakikadır. Yani adaylara merkezi ehliyet sınavlarındaki süre olan 60 dakikadan daha az süre verilmektedir. E-sınavdan geçmeniz için en az 35 soruyu yapmanız ve dolayısıyla 70 puan almanız gerekmektedir. Elektronik sınavı geçince ne zaman direksiyon sınavına girerim? Direksiyon sınavları yaklaşık 2-3 hafta içerisinde olur. Bunun için sürücü kursunuzla irtibatı kesmeyin ve öğreniniz.